Własna firma budowlana czy to się opłaca?

jak założyć firmę

Firma budowlana

Każdy z nas chce przejść na swoje i każdy z nas szuka jakiegoś pomysłu. Akurat na topie znowu jest branża budowlana. Własna firma w tym kierunku to potencjał na rozwój. W Polsce coraz więcej buduje się biurowców, mieszkań, hoteli,przeprowadza remonty – ludzi na to stać. A przede wszystkim wchodzi program mieszkanie plus. Pracy wcale nie brakuje. Polski sektor budowlany zaczyna borykać się z deficytem rąk do pracy. Może to zaczyna wynikać z zmieniającego się charakteru Polaków nie wiem…gdybam. Jedno wiem, branża budowlana to znakomite miejsce na biznes! Tak! I wcale nie musisz mieć pojęcia jak trzymać wiertarkę w ręku naprawdę! Powiesz…hahaha, ale głupoty piszę! Ale zastanów się przez chwilę…znasz szefa na budowie, który coś robi oprócz dyrygowania? Bo ja nie.  Spotkałem takich, ale to zazwyczaj byli Panowie z jednoosobową działalnością gospodarczą. Wystarczy Ci zatrudnić ludzi, którzy mają pojęcie o budowlance – tak robi bardzo dużo pracodawców. Jeszcze niedawno sam nastawiony byłem na ciężką pracę a pracownik w moim myśleniu miał być pomocą. Jak widzę w sektorze budowlanym nie ma czegoś takiego. Firma remontowa to dobry pomysł na biznes.

Postaram się rozpisać w punktach jak zacząć taką działalność. Z góry mówię, że nie jestem ekspertem a moja wypowiedź dotyczy tego jak mniej więcej ja bym zaczynał w tej branży.

W pierwszej kolejności załóż firmę.

Firma to podstawa planu.

W drugiej kolejności poszukaj zleceń w danej branży budowlanej (elektryka,ściany, kładzenie płytek itp). Takich zleceń najlepiej szukać na budowie bezpośrednio zwłaszcza na wczesnym etapie budowy u generalnego wykonawcy. Działając jako firma masz większe szanse dostać zlecenie. Wystarczy przejść się na taką budowę i po prostu porozmawiać i przedstawić ofertę(najczęściej trzeba wziąć udział w przetargu). Nawet jeżeli nie uda Ci się to masz duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz podwykonawcą danego wykonawcy. Jest to plus ale też minus, bo z pieniędzmi jesteś zależny do wykonawcy. Może być tak, że wykonawca wziął na siebie wiele projektów na jednej budowie i za swoją wykonaną pracę pieniądze zobaczysz dopiero po wykonaniu całego przedsięwzięcia. Ale tutaj to kwestia zbadania wykonawcy i zebrania o nim informacji. To jest kluczowa kwestia. Tutaj musisz wykazać się umiejętnościami detektywistycznymi. Sprawdzenie sprawozdania finansowego swojego „pracodawcy” to podstawa! Pracę znajdziesz z miejsca ale z pieniędzmi może nie być tak kolorowo i to jest największa bolączka tego biznesu. Nie myśl, że jeżeli masz małą firmę to generalny wykonawca nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Często rozmawiają ale zakres prac jest strasznie wąski a gdy się sprawdzisz zrzucą na Ciebie dużo więcej dlatego musisz być stanowczy.

W trzeciej kolejności znajdź pracowników.Chyba najtrudniejsza kwestia w tej branży po finansach. Niby mamy cudzoziemców, którzy chętnie pracują na budowie ale według mnie to wyzysk. Polacy się cenią. Nie będę Cię namawiał kogo masz zatrudnić ale staraj się płacić solidnie i na czas. Jeżeli będziesz tak robił pracownicy zostaną przy Tobie nawet gdy nastaną złe czasy. Nie kantuj, to się mści. Weryfikacja dobrego pracownika nie jest wcale taka łatwa. Najlepiej mieć dwóch bardzo dobrych fachowców – oni już wszystko ogarną. Ale do tego trzeba czasu. Nie stanie to się z dnia na dzień.

Firma budowlana a zlecenia

Jeśli już uda Ci się uzyskać zlecenie na budowie pamiętaj aby znaleźć się na liście zgłoszonych podwykonawców u generalnego wykonawcy. Jest to najważniejsza kwestia! Już nie jedna duża firma upadła, bo właściciel tak zachłysnął się dużym zleceniem, że zapomniał sprawdzić czy główny wykonawca wpisał go na listę podwykonawców do generalnego wykonawcy. Finał tego był taki, że potem nie widział pieniędzy…Wiedz, że jeżeli Twoja firma jest wpisana na taką listę to Twój pracodawca(w tym przypadku firma, która chce skorzystać z Twoich usług) musi w pierwszej kolejności rozliczyć się z Tobą aby sam mógł odebrać pieniądze od generalnego wykonawcy. Jeżeli tego nie ma, możesz nie zobaczyć pieniędzy!.

Kwestie finansowe

Koszta własnego sprzętu są bardzo duże więc podczas pierwszych zleceń wcale możesz nie wyjść na plus. No niestety ale sprzęt budowlany jest strasznie drogi. Ale masz dwie opcje:

Wynajem sprzętu

Taki sprzęt możesz sobie po prostu  wziąć w leasing bądź wynająć na jakiś okres związany z budową. Jest to dobra opcja przy założeniu, że mamy mało zleceń a koszta kupna sprzętu znacząco przewyższą zarobek. Osobiście nie polecam przy własnej firmie budowlanej. Koszta wynajmu są bardzo wysokie a pod uwagę trzeba wziąć, że sprzęt źle obsługiwany może się po prostu popsuć co w konsekwencji obciąży nas kosztami równymi zakupowi nowego sprzętu. Jako firma możesz wynajmować sprzęt specjalistyczny, który  na co dzień nie jest ma potrzebny do pracy. Np. podnośnik do prac sufitowych. Jeżeli wiemy, że takie prace będą u nas nie często nie ma sensu zakupu podnośnika. Lepiej go wynająć. Jeżeli zaś takie prace mogą trafiać nam się z zasadzie z budowy na budowę to polecam jednak zakup bądź leasing.

Zakup sprzętu budowlanego

Zacznij do podstawowych narzędzi. Zostaw sobie na to spory budżet gdyż w czasie budowy wyjdzie co Ci jeszcze będzie potrzebne.Zawsze dbaj o to aby miały długie gwarancje.Nie inwestuj w najtańsze rozwiązania. Jeżeli nie wiesz jaki sprzęt kupić zapytaj doradcy w sklepie. To nie jest wstyd.

Tego się nie stosuje ale polecam.

Zrób listę sprzętu wraz z podpisem osób, które do pobrały na czas budowy. Sprzęt na budowach często lubi ginąć. A tobie nikt za to nie zwróci kasy.

Auto do firmy budowlanej

Samochód dla ekipy budowlanej to podstawa. Nie zapomnij o samochodzie z dużym bagażnikiem! Najlepszym wyborem będzie leasing, bo wówczas odpadną Ci niezapowiedziane koszta, które mogą się trafić gdy kupisz używany samochód. Ja sam wiem po sobie, że najlepszym wyborem jest kupić busa, bo do niego wejdzie wszystko. I teraz też częściej widzę takie samochody.

Firma remontowa czy warto

Patrząc na rozwój sektora budowlanego wydaje się, że warto wejść w ten biznes ale trzeba wiedzieć, że nie jeden już próbował i skończył z długami. Musisz przede wszystkim mieć w głowie, że nie każde zlecenie jakie Ci proponują może być rentowne. Zawsze ale to zawsze przed podjęciem zlecenia sprawdzaj płynność finansową aby uniknąć popularnych w polskiej budowlance zatorów pieniężnych.

A więc firma budowlana jak założyć? A no jak widzisz bardzo prosto ale jej prowadzenie już wymaga czujności.

10 Komentarze

 1. W polsce nie warto zakładać firmy remontowej z dwóch powodów 1 nie ma pracowników z doświadczeniem, sami pijacy, którzy chcieliby na godzinę najlepiej 50zł więcej niż kierownicy budowy w niemczech za samą obecność w pracy, 2 100% klientów w polsce to oszuści, chcieliby żeby kompleksowo wyremontować mieszkanie, wymagania primasort, perfekt i najlepiej za darmo wiedząc że prawo nie chroni w żaden sposób firm

 2. Kluczem założenia własnej firmy budowlanej powinien być moment, kiedy wykonywane przez nas drobne prace dla znajomych, rodziny,obcych ludzi przeradzają się w codzienność. To jest sygnał, że to co robimy, robimy dobrze. Mamy już siatkę polecających i nie zaczynamy od zera.

 3. U mnie najtrudniej było ze znalezieniem pierwsych klientów – wiadomo, pełno jest teraz ekip na rynku. Na szczeście znajomy z branży polecił mi building-companion – bardzo fajna strona , na której ogłaszaja się różne ekipy, od razu znaleźliśmy zleceniodawców.

 4. Tez mam firme i nie jest lekko. Lekko to bylo zdobyc na nia bezzwrotna dotacje. Jakby ktos myslal o dotacji na start/rozwoj to obowiazkowo do reki 1 tylko ksiazka Sekrety 12 sposobow jak zdobyc pieniadze na firme – Oskar Jażdżyk.

  Bo skoro mi sie udalo dostac ponad 25 000 zł na start to kazdy da rade.

  PS: Ekstra ten artykul

 5. Firma budowlana aby osiągnęła sukces musi być przede wszystkim dobrze zarządzana. Profesjonaliści na wysokich stanowiskach oraz oprogramowanie do faktur z najwyższej półki to tylko część z niezbędnych czynników wpływających na rozwój. Należy jednak dobrze rozplanować finanse i oszacować przychody, by wiedzieć czy na danym rynku jest zapotrzebowanie na takie usługi.

  • Co ty gadasz człowieku jakie oprogramowanie z najwyższej półki? Oszacować przychody żeby wiedzieć czy jest zapotrzebowanie na takie usługi? Co ma piernik do wiatraka? Ziemia do Marka odbiór, tracimy kontakt

 6. Firma budowlana to rzeczywiście dobry biznes, ale trzeba dużo inwestować żeby uzyskać dobrą pozycję na rynku. Najważniejsze jest solidne wyposażenie, aby wytrzymało przynajmniej przez kilka pierwszych lat pracy. Wiadomo, że taki sprzęt jak zawiesia wężowe, czy wciągarki trzeba wymieniać częściej, ale wybierając sprawdzonego producenta mamy przynajmniej gwarancję bezpieczeństwa i długiego użytkowania

 7. Według mnie jeśli będziemy dobrzy w tym co robimy to klientów założenie firmy jest dobrym pomysłem ponieważ będziemy mieć klientów. Dobry rozwiązaniem jest mieć w firmie fachowca który będzie wykonywał pomiary geodezyjne wtedy jesteśmy w stanie potencjalnemu klientowi więcej zaoferować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*