Własna firma budowlana czy to się opłaca?

MAM BIZNES Założenie działalności gospodarcze
MAM BIZNES Założenie działalności gospodarcze

Firma budowlana

Każdy z nas chce przejść na swoje i każdy z nas szuka jakiegoś pomysłu. Akurat na topie znowu jest branża budowlana. Własna firma w tym kierunku to potencjał na rozwój. W Polsce coraz więcej buduje się biurowców, mieszkań, hoteli,przeprowadza remonty – ludzi na to stać. A przede wszystkim wchodzi program mieszkanie plus. Pracy wcale nie brakuje. Polski sektor budowlany zaczyna borykać się z deficytem rąk do pracy. Może to zaczyna wynikać z zmieniającego się charakteru Polaków nie wiem…gdybam. Jedno wiem, branża budowlana to znakomite miejsce na biznes! Tak! I wcale nie musisz mieć pojęcia jak trzymać wiertarkę w ręku naprawdę! Powiesz…hahaha, ale głupoty piszę! Ale zastanów się przez chwilę…znasz szefa na budowie, który coś robi oprócz dyrygowania? Bo ja nie.  Spotkałem takich, ale to zazwyczaj byli Panowie z jednoosobową działalnością gospodarczą. Wystarczy Ci zatrudnić ludzi, którzy mają pojęcie o budowlance – tak robi bardzo dużo pracodawców. Jeszcze niedawno sam nastawiony byłem na ciężką pracę a pracownik w moim myśleniu miał być pomocą. Jak widzę w sektorze budowlanym nie ma czegoś takiego.

Postaram się rozpisać w punktach jak zacząć taką działalność. Z góry mówię, że nie jestem ekspertem a moja wypowiedź dotyczy tego jak mniej więcej ja bym zaczynał w tej branży.

W pierwszej kolejności załóż firmę.

Firma to podstawa planu.

W drugiej kolejności poszukaj zleceń w danej branży budowlanej (elektryka,ściany, kładzenie płytek itp). Takich zleceń najlepiej szukać na budowie bezpośrednio zwłaszcza na wczesnym etapie budowy u generalnego wykonawcy. Działając jako firma masz większe szanse dostać zlecenie. Wystarczy przejść się na taką budowę i po prostu porozmawiać i przedstawić ofertę. Nawet jeżeli nie uda Ci się to masz duże prawdopodobieństwo, że zostaniesz podwykonawcą danego wykonawcy. Jest to plus ale też minus, bo z pieniędzmi jesteś zależny do wykonawcy. Może być tak, że wykonawca wziął na siebie wiele projektów na jednej budowie i za swoją wykonaną pracę pieniądze zobaczysz dopiero po wykonaniu całego przedsięwzięcia. Ale tutaj to kwestia zbadania wykonawcy i zebrania o nim informacji. Nie myśl, że jeżeli masz małą firmę to generalny wykonawca nie będzie chciał z Tobą rozmawiać. Często rozmawiają ale zakres prac jest strasznie wąski.

W trzeciej kolejności znajdź pracowników.Chyba najtrudniejsza kwestia w tej branży. Niby mamy cudzoziemców, którzy chętnie pracują na budowie ale według mnie to wyzysk. Polacy się cenią. Nie będę Cię namawiał kogo masz zatrudnić ale staraj się płacić solidnie i na czas. Jeżeli będziesz tak robił pracownicy zostaną przy Tobie nawet gdy nastaną złe czasy. Nie kantuj, to się mści. Weryfikacja dobrego pracownika nie jest wcale taka łatwa. Najlepiej mieć dwóch bardzo dobrych fachowców – oni już wszystko ogarną. Ale do tego trzeba czasu. Nie stanie to się z dnia na dzień.

Kwestie finansowe

Koszta własnego sprzętu są bardzo duże więc podczas pierwszych zleceń wcale możesz nie wyjść na plus. No niestety ale sprzęt budowlany jest strasznie drogi. Ale masz dwie opcje:

Wynajem sprzętu

Taki sprzęt możesz sobie po prostu  wziąć w leasing bądź wynająć na jakiś okres związany z budową. Jest to dobra opcja przy założeniu, że mamy mało zleceń a koszta kupna sprzętu znacząco przewyższą zarobek. Osobiście nie polecam przy własnej firmie budowlanej. Koszta wynajmu są bardzo wysokie a pod uwagę trzeba wziąć, że sprzęt źle obsługiwany może się po prostu popsuć co w konsekwencji obciąży nas kosztami równymi zakupowi nowego sprzętu. Jako firma możesz wynajmować sprzęt specjalistyczny, który  na co dzień nie jest ma potrzebny do pracy. Np. podnośnik do prac sufitowych. Jeżeli wiemy, że takie prace będą u nas nie często nie ma sensu zakupu podnośnika. Lepiej go wynająć. Jeżeli zaś takie prace mogą trafiać nam się z zasadzie z budowy na budowę to polecam jednak zakup bądź leasing.

Zakup sprzętu budowlanego

Zacznij do podstawowych narzędzi. Zostaw sobie na to spory budżet gdyż w czasie budowy wyjdzie co Ci jeszcze będzie potrzebne.Zawsze dbaj o to aby miały długie gwarancje.Nie inwestuj w najtańsze rozwiązania. Jeżeli nie wiesz jaki sprzęt kupić zapytaj doradcy w sklepie. To nie jest wstyd.

Tego się nie stosuje ale polecam.

Zrób listę sprzętu wraz z podpisem osób, które do pobrały na czas budowy. Sprzęt na budowach często lubi ginąć. A tobie nikt za to nie zwróci kasy.

 

Samochód

Nie zapomnij o samochodzie z dużym bagażnikiem!

1 Komentarz

  1. Według mnie jeśli będziemy dobrzy w tym co robimy to klientów założenie firmy jest dobrym pomysłem ponieważ będziemy mieć klientów. Dobry rozwiązaniem jest mieć w firmie fachowca który będzie wykonywał pomiary geodezyjne wtedy jesteśmy w stanie potencjalnemu klientowi więcej zaoferować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*