Kryptowaluty co to jest?

kryptowaluty nie powiedziały ostatniego słowa

W internecie od dawna jest bardzo głośno o kryptowalutach, które z nieznanej przyczyny są wycenianie na bardzo duże pieniądze. Pierwszą i najbardziej znaną kryptowalutą jest – Bitcoin. To za jego sprawą a raczej ceną jest głośno o kryptowalutach. Jak zapewne wiesz jego cena jest wysoka!

Wirtualna moneta

Kryptowaluty w dużej mierze to wirtualne waluty, które mają na celu zastąpienie dotychczasowego systemu finansowego. Za pomocą dedykowanego adresu następuje je przesyłanie z również dedykowanego do tego celu portfela. Tego typu transakcje trwają zaledwie chwile i nie są ograniczone żadnym systemem finansowych. Niezależnie gdzie mieszkasz i porze dnia możesz swobodnie przesyłać kryptowaluty a odbiorca otrzyma je zaledwie kilka chwil później. Technicznie kryptowaluty to rozproszony system księgowy. Zaletą tego systemu jest to, że to kompletnie niezależny system finansowy od polityki państw. Jest ponad ich polityką. Jedynie co może zatrzymać ten system finansowy to….globalne wyłączenie internetu!.

Bitcoin największa i najdroższa kryptowaluta

Bitcoin posiada skrót BTC, zapewne zauważyłeś inne skróty, inne kryptowaluty – to tak zwane „altcoiny”, czyli pozostałe kryptowaluty. Jest ich tysiące i każda chce pełnić inną rolę. Np. bitcoin ma spełnić zadanie pieniądza, zaś IOTA ma na celu stworzyć komunikację Internetu rzeczy, czyli aby produkt A łączył się z produktem B w celu wykonania danej operacji (np. samochód sam zapłaci za paliwo gdy ty będziesz tankował).

Kopanie kryptowalut?

Kopanie należy umieścić w cudzysłowie, gdyż nie chodzi tutaj dosłownie o ręczne kopanie wirtualnej monety. Kopanie kryptowalut to rozwiązywanie skomplikowanych obliczeń przez komputer za które w nagrodę dostajemy kryptowalutę. Sęk w tym, że wraz ze wzrostem wydobytej kryptowaluty trudność matematyczna wzrasta diametralnie i np. wykopanie Bitcoina potrwa jeszcze ponad 100 lat. Niesamowite prawda? Jeszcze kilka lat temu można było swobodnie wykopać kryptowaluty na domowych komputerach. Wówczas trudność kopania nie była duża i domowe komputery dawały radę z obliczeniami. Dzisiaj do kopania potrzebne są fabryki komputerów, specjalnego sprzętu. Niestety ale ma to swój minus – pożera dużo prądu. Szacuje się, że kopanie pożera więcej prądu niż niektóre państwa przez rok!

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*