Jak zabezpieczyć portfel kryptowalut

Kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i są znakomitą odpowiedzią na niskie lokaty bankowe, ale aby mieć pewność, że nasze oszczędności w Świecie kryptowalut są bezpieczne należy przestrzegać kilku istotnych zasad. A przede wszystkim posiadać portfel!

  • Nie trzymaj kryptowalut na giełdzie!

Jeżeli trzymasz swoje kryptowaluty na giełdzie to od razu przenieś je na swój portfel! Dlaczego trzymanie kryptowalut na giełdzie nie jest bezpiecznie? Giełdy są podatne na atak hackerów, giełda może w każdej chwili upaść i nie dostaniesz swoich kryptowalut. Innym ważnym czynnikiem jest to, że trzymając coiny na giełdzie, trzymasz je na portfelu giełdy, czyli nie masz klucza prywatnego do swoich środków a więc w razie upadku giełdy, bądź przejęciu przez hackerów nie odzyskasz swoich środków.

 

  • Unikaj portfeli online

Mam tutaj na myśli portfele typ blockchain wallet, które wcale nie są bezpieczne. Portfele online ciągle walczą z atakami hackerów. Co jakiś czas słyszy się, że komuś znikają środki z takich portfeli. Taki portfel może być użyty np. do przerzucenia coinów na giełdę albo do zbierania coinów i stamtąd przelewania na swój portfel – czyli taki przystanek.

 

  • Wybierz portfele software

Prawie każda rozwinięta kryptowaluta posiada swój portfel i zalecam trzymanie coinów na portfelach oficjalnych danej kryptowaluty. Są one cały czas monitorowane i aktualizowane przez developerów. Np. dla Bitcoina będzie to portfel Bitcoin
Core.

  • Portfel papierowy offline (bez kontaktu z Internetem)

To chyba najbezpieczniejszy portfel do którego dostęp masz tylko ty. Generuje klucz prywatny i publiczny poprzez ruchy myszką. Wówczas możemy przesłać na ten portfel swoje środki a klucze wydrukować i nikt poza nami nie będzie miał dostępu do naszych środków. Gdy zechcemy odebrać,przesłać środki z portfela wystarczy użyć klucza prywatnego aby dostać się do portfela a tam wykonać polecenie transakcji. Należy pamiętać również o tym aby klucz prywatny używać tylko raz. Czyli gdy użyjemy już klucza prywatnego, czyli zostawimy informacje w sieci polecam wygenerować nowy portfel papierowy i tam przelać środki, po czym wydrukować nowe klucze i schować w szufladzie. Paper wallet stosuje się do trzymania coinów bardzo długo. Czyli do takiego zamrożenia środków, do których mamy dostęp cały czas oczywiście.

  • Inne portfele systemowe

Ja osobiście polecam electrum wallet dla osób mających bitcoina albo litecoina gdyż portfel jest bardzo lekki. W przypadku Bitcoin Core czy Litecoin Core musimy ściągnąć kilkadzisiąt Gb danych, czyli cały łańcuch. Electrum jest oficjalnie wspierany przez BTC jak i LTC.

  • Hasła nagraj na płytę

Brzmi banalnie prawda? Ale jest to dobre zabezpieczenie danych takich jak nasze hasła do portfeli czy kluczy prywatnych. Nie zalecam trzymania takich rzeczy na komputerze w pliku tekstowym (i nigdy, przenigdy na pulpicie!!!) gdyż w razie awarii komputera, kradzieży, zawirusowania tracimy nasze dane albo co gorsza ktoś nam wyczyści portfel.

  • Usb key

Ostatnio dosyć popularne narzędzie do trzymania haseł do giełd,portfeli. Nie jest to typowy pendrive.

  • Portfele sprzętowe

Przykładem jest Trezor bądź Ledger nano S. Pozwala na trzymanie kilkunastu kryptowalut w jednym bezpiecznym miejscu. Zakup takich portfeli zalecam z oficjalnego źródła. Nie kupuj takich rzeczy przez aukcje internetowe!

3 Komentarze

  1. Nagranie na płytę CD – dobry patent. Najlepiej zrobić 2-3 kopie. Podpisać jako film o tematyce horroru(to mało kto włączy w razie znalezienia płyty). Pliki podpisać skrótami naprowadzającymi (nie „konto bitbay”!) i nie ma szans aby ktoś to znalazł.

1 Trackback / Pingback

  1. Gdzie kupić kryptowaluty | Jak zarabiać i oszczędzać - Czyli jak mieć pieniądze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*