Jak założyć firmę

jak założyć firmę

Założenie własnej firmy formalnie jest bardzo proste i sprowadza się do kilku czynności w urzędzie lub internecie. Samą działalność można założyć w jeden dzień. Ale jak wiemy nie o to w tym chodzi. Firmę zakładamy aby być na swoim, mieć stabilną sytuację finansową, być Panem własnego losu i przede wszystkim nie mieć nikogo nad sobą.

Analiza własnego pomysłu

Bez analizy nawet nie zaczynaj i nie próbuj zakładać własnej firmy. To prawie zawsze kończy się źle. Brak analizy powoduje, że nie znamy rynku, nie wiemy czy nas pomysł ma szanse powodzenia. Analiza składa się na wiele czynności które musimy wykonać przed założeniem własnego biznesu.

Sprawdzenie zapotrzebowania społecznego

Jeśli nasz pomysł zbiega się z otwarciem usługi, handlu lub innego pomysłu który skierowany jest na lokalne lub globalną społeczność musimy sprawdzić jego zapotrzebowanie. Jeśli ludzie wyrażą potrzebę na Twój pomysł to już masz jakiś wyznacznik, który mówi, że ma on racje bytu.

Sprawdzenie konkurencji

Ten punkt musisz zawsze wykonać. Sprawdzenie konkurencji to wręcz podstawa podstaw. Tutaj sprawdzamy jak radzi sobie konkurencja (o ile jest), czy jej kondycja finansowa jest dobra, jak dużo ma klientów, czy może musisz odmawiać klientów gdyż jest tak duże zainteresowanie, że nie wyrabia. Jeśli tak jest to już wiesz, że Twój pomysł znajdzie klientów.

Lokalizacja dla swojego biznesu

To jest bardzo ważne. Często można zauważyć, że sklep otworzony w miejscu Y gorzej funkcjonuje od sklepu otworzonego w miejscu X w tej samej lokalizacji. Tutaj musisz określić jakie czynniki lokalizacyjne przyciągną Ci klientów: blisko nowe osiedle, droga z dużym ruchem, centrum, galeria handlowa itp. Musisz sobie określić w jaką grupę docelową chcesz się wbić. Bo wiadomo, że radca prawny otworzy się blisko sądu, policji, urzędu.

Skąd pozyskać fundusze dla firmy czyli jak założyć firmę i dostać dotacje

Ten temat jest bardzo obszerny ale ja go skrócę do tego co już zapewne przeczytałeś w internecie i ja również. I wiesz co? Nic się nie dowiedziałem.

Przeglądaj strony rządowe, gdyż tam jest wiele programów unijnych , które prowadzą dofinansowania dla firm. Nie bój się dzwonić i pytać w ministerstwie – tam też pracują ludzie. Nakierują Cię na dofinansowania o których ciężko znaleźć informacje w internecie. Sam jak szukałem dofinansowania trafiłem na program „Wsparcie w starcie” lecz niestety dla mojego województwa już zamknięty nabór, ale wówczas zadzwoniłem i dowiedziałem się o czymś takim jak pożyczki mazowieckie (w każdym województwie jest coś takiego). Polecam zadzwonić do Banku gospodarstwa krajowego i zapytać o dofinansowania na firmę.

Kredyt

Ech…najlepiej tego unikać. Banki biorą taką prowizję, że aż szkoda słów. Bierzesz 100 tyś a 150 tyś musisz oddać. Jeżeli możesz pożyczyć od rodziny to pożycz. Lepiej rodzinie oddać 150 tyś niż bankowi.

Jak założyć firmę przez internet

To najwygodniejszy sposób w dzisiejszych czasach, nie trzeba stać w kolejce i spokojnie można wszystko zrobić za pomocą kreatora. Ale…jeżeli ktoś zakłada firmę pierwszy raz może mieć problem ze zrozumieniem znaczenia rubryk, w które należy podać jakieś dane. Działalność zakładamy na stronie https://prod.ceidg.gov.pl czyli CEIDG (Centralna Ewidencja I Informacja o Działalności Gospodarczej). Praktycznie online dostajemy taki sam wniosek co w urzędzie. Ale wracając do problemu z wypełnianiem rubryk. Tutaj na szczęście z pomocą przychodzi nam Centrum Pomocy na stronie gdzie wypełniamy wniosek. W urzędzie nie zawsze jest ktoś w stanie nam wytłumaczyć co gdzie i jak. Na swoim przykładzie powiem, że swój wniosek wypełniałem po konsultacji z księgową(nie wiedziałem jaki rodzaj podatku wybrać i z jaką ulgą startować).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*