Analiza rynku – własna firma

analiza rynku

Analiza to start firmy

Myśląc o własnej firmie jesteśmy zobowiązani przeprowadzić analizę rynku. Istotne jest dla nas aby wiedzieć o naszym przyszłym biznesie wszystko. Analiza rynku to nic innego jak podejmowanie działań, które mają odpowiedzieć nam na pytanie czy nasz biznes ma rację bytu. Bardzo dużym błędem jest brak analizy, to częsty powód upadku wielu firm.

Etapy przeprowadzania analizy

Pierwszym etapem według mnie jaki należy wykonać to określenie grupy docelowej do jakiej chcemy trafić oraz jaki zasięg nas interesuje(globalny, krajowy lub lokalny).

Drugim etapem jest poznanie konkurencji oraz działań jakie podejmuje. Określenie w jaką grupę docelową kieruje swoje usługi lub produkty. Uwierzcie, że można się zdziwić…firma X wcale nie musi kierować usług lub produktów do tych samych klientów co my chcemy mimo, że będziemy ich konkurencją na tle prowadzonych usług lub produktów. Takiego doświadczenia doświadczyłem gdy zainteresowałem się dostarczaniem wody butelkowanej do małych przedsiębiorców. Po przeprowadzonej analizie okazało się, że moja konkurencja robi to samo co ja tylko…obsługuje firmy o 50 km dalej…już widzisz jak ważna jest analiza?

Trzecim etapem jest poznanie swojego rynku. Musisz określić czy w twojej okolicy jest zapotrzebowanie na usługi, które chcesz wykonywać. Ja powiem Ci tak, jeżeli już są takie firmy to masz odpowiedź, że tak.

Czwartym etapem jest prowadzenie swojego biznesu lepiej od konkurencji tzn., wykorzystaj te aspekty biznesu, które nie zauważyła Twoja konkurencja. Najlepszy przykład jaki znam to montaż oświetlenia przez firmę. Firma Y montowała zaprojektowaną instalację oświetleniową z pięknymi oprawami w biurowcu. Lecz ta firma zapomniała o czymś tak ważnym jak konserwacja takich opraw. A rzeczy mają to do siebie, że lubią się brudzić a więc inna firma Z wykorzystała to i zarobiła wcale dużo mniej za konserwację tych opraw niż firma Y za montaż. Widzisz, należy szukać luk. Duże rozwinięte przedsiębiorstwa często pomijają drobne zlecenia, gdyż nie mają na nie czasu i pracowników. Biznes działa niestety tak, że drobna dobrze wykonana praca owocuje bardziej niż duże łatwe zlecenie( nie jeden przedsiębiorca to Wam powie).

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*