Oświetlenie led dla domu?

Oświetlenie łazienkowe danlight.pl

Oświetlenie led domu

Dzisiaj już coraz częściej wymieniamy tradycyjne oświetlenie na ledowe. Są tego dwa powodu: oszczędność zużycia energii oraz lepsza jakość światła. Wymieniając oświetlenie na ledowe możemy obniżyć swoje koszty o kilkadziesiąt procent. Jeszcze dużo czasu minie zanim oświetlenie ledowe wyprze tradycyjne oprawy. Dzisiejsza moda na oświetlenie led miesza się z tradycyjnym oświetleniem. Chociaż trzeba przyznać, że z tradycyjnego oświetlenia najczęściej pozostają oprawy ze względu na swój niepowtarzalny charakter lecz źródła światła są już ledowe.

W domu oświetlenie ledowe jest bardzo wygodne, ale należy pamiętać, że to nie tylko źródła światła i o ile same źródła są „niezawodne” tak osprzęt, który z nimi współpracuje zazwyczaj nie wytrzymuje tyle samo czasu. Takim osprzętem jest zasilacz przy zasilaniu 12V. Dużo osób o tym nie pamięta. Sam znam sytuację ze sklepu, kiedy Pani rozpakowuje opakowanie i wyciąga zasilacz ledowy z wielkim zdziwieniem 😀 ale i to w dzisiejszych czasach można już pominąć. Standardem stało się stosowanie oświetlenia ledowego o napięciu 230V. Lecz nie wszędzie można zasilić urządzenia z takiego napięcia.

W elektryce występuje strefy bezpieczeństwa oznaczona jako 0, 1 i 2. Określa ona jaka urządzenia można stosować. W strefach takich jest łazienka.W strefie  0 znajduje się natrysk wody i obszar najbardziej narażony na natrysk. Stąd w takiej strefie oświetlenie musi mieć odpowiednią ochronę IP oraz zasilanie. O ile lampy sufitowe w tej strefie można zasilić 230v zaleca się jednak stosować 12V zasilanie PELV.  W 1 strefie jest obszar nad wanną, wokół natrysku czy prysznica zaś 2 strefa jest to obszar gdzie znajdują się gniazda do golarki,suszarki itp.   Oświetlenie ledowe łazienki powinno być zasilanie z 12V poprzedzone transformatorem separacyjnym. Takie rozwiązanie możemy spotkać na otwartych basenach, oświetleniu położonemu blisko wody.

oświetlenie łazienkowe

Najbardziej stosuje się oświetlenie led sufitowe, one spełnia największe zapotrzebowanie. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość dobierania barw światła. I w zależności od okoliczności możemy dostosować sobie barwę i natężenie światła.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*