Miesięczny test Xiaomi Mi 8

Xiaomi Mi 8 to najnowszy flagowiec chińskiego producenta. Zanim zdecydowałem się na zakup obejrzałem może z 20 recenzji polskich jaki i angielskich. Niestety czego mi brakowało w nich to takiego full testu. Wiele recenzji skupia się na wyglądzie, drobnostkach, niuansach, porównaniach i czepiania się notcha, który według mnie nie szpeci telefonu. No ale o gustach się nie dyskutuje. Dlatego jedni narzekają na to rozwiązanie a drudzy a nim zarabiają. Mi 8 jest ze mną już miesiąc czasu. W międzyczasie miałem przesiadkę na nową nakładkę MIUI 10 co mnie lekko zdeprymowało ale ja jestem z tych co niezbyt lubią zmiany, które zwłaszcza zmieniają przyzwyczajenia obsługi telefonu. Zacznijmy od najważniejszej rzeczy według mnie w telefonie – Bateria.

Wytrzymałość baterii w Xiaomi Mi 8

Pojemność baterii wynosi 3400 mAh. Telefon przy intensywnym korzystaniu w internetu trzyma cały dzień a nawet i noc. O naładowanie upomni się dopiero na następny dzień. Tutaj warto wspomnieć, że upomina się o to przy poziomie 19% baterii. Warto skorzystać z rady jaką podaje telefon i podłączyć przy takim poziomie do ładowania. W ten sposób dbamy o żywotność baterii. Grając w gry, które wymagają dużych obliczeń grafiki bateria trzyma średnio 8h – 9h. Dla mnie zadowalająco. Przy korzystaniu sporadycznym z internetu, dzwonienia bateria wytrzymuje pełne dwa dni. Przy czym drugiego dnia na wieczór telefon może już wymagać ładowania. Świadczy o to pełnej optymalizacji zużycia energii przez zespół Xiaomi. Dla mnie minusem telefonów jest brak wymiany baterii.

Aparat

Zdjęć nie robiłem dużo ale jak robiłem to wymagałem od nich dużej ostrości ze względu na moją pracę gdzie nierzadko muszę skorzystać ze zbliżenia bądź objąć duży kadr i nie stracić ostrości. Tutaj telefon sprawuje się również zadowalająco choć muszę powiedzieć, że dla mnie lepsze zdjęcia robił Samsung S9 ale dużo też zależy od warunków w jakich dane zdjęcie robimy i nie oszukujmy się. Jak chcemy mieć mega zdjęcia to kupmy sobie lustrzankę.

Interfejs

Korzystanie z samego Mi 8 jest bardzo intuicyjne. Jeżeli miało się wcześniej mniejszy telefon to tutaj potrwa chwila zanim nasze palce się rozciągną. 😀 Niektóre funkcje są głęboko pochowane. Gdy chciałem zdjąć kod pin karty sim to musiałem skorzystać z google bo 10 minut szukania nic nie dało. Dlatego przestrzegam, że czasem ciężko jest coś znaleźć. Fajną funkcją jest tryb jednoręczny, który pozwala na zmniejszenie ekranu tak aby nie trzeba było przesuwać dłoni po telefonie a w ten sposób narazić go na upadek. Pomaga gdy miało się mniejszy telefon. Największa wada może nie telefonu co oprogramowania.Gdy wchodzimy w kontakty i chcemy zadzwonić to musimy kliknąć w dany kontakt i znowu kliknąć w numer telefonu aby wykonać połączenie. Nie powiem irytowało mnie to – dzisiaj już się przyzwyczaiłem.

 

Brak wodoszczelności i pyłoszczelności

Jak wodoszczelność mógłbym sobie odpuścić tak brak pyłoszczelności mi przeszkadza. Ale gdy jest wodoszczelny to i pyłoszczelny, czyli IP 68. Czasami zdarza mi się, że telefon wpada w kurz, a latem to  w piasek. I te patrzenie w złącze USB czy jest czyste czy nie, czy w otworów głośnika nie wpadło coś…ech denerwujące.

Jeden głośnik w Xiaomi Mi 8 a dwa otwory jak w iPhonie

Xiaomi Mi 8 jeden głośnikPrzy graniu zauważyłem coś ciekawego. Mimo, że na dole mamy dwa otwory głośnikowe to tak naprawdę mamy tylko jeden głośnik – nie powiem trochę się zawiodłem. Jeszcze gdyby ten głośnik był gdy ułoży się do poziomie na górze to pół biedy ale niestety przy takim ułożeniu telefonu i trzymania prawą ręką telefonu zakrywamy głośnik. Mankament ten jest widoczny zwłaszcza przy grach, które wymagają telefonu w poziomie. Mi ujawniło się to przy grze Real Rancing 3. W pewnym momencie zrobiło się cicho i wystarczyło odsunąć prawą dłoń by wszystko wróciło do normy. Można powiedzieć, że tutaj ujawniła się oszczędność producenta. Drugi otwór służy za mikrofon, który przy trybie głośnomówiącym nie działa zbyt dobrze.

 

Ogólne wrażenia

Ja osobiście jestem zadowolony. Nie jestem wybrednym użytkownikiem, telefon ma służyć. Spełnia moje oczekiwania. Kupiłem go gdyż telefon zmieniam raz na 3 lata. Zależało mi aby był szybki a więc sugerowałem się topowym procesorem i wielkością ramu i przede wszystkim ceną. Jeżeli Tobie zależy na dobrych podzespołach jakie znajdziesz również w innych topowych modelach konkurencji to zdecydowanie kup Xiaomi Mi 8 i nie przepłacaj. Nie sugeruj się, że to chiński telefon, podróbka iPhone gdyż działa tak samo tak topowe telefonu a co do chińskich marek – Huawei też jest chiński. I weź pod uwagę, że iPhone w Europie kieruje się na rynek premium.W USA może ma go duża część obywateli ale oni pracują na niego jedynie tydzień a ty nawet 3 miesiące – gdzie tu sens? Kieruj się logiką nie trendami.

Cena – 1500 – 2300 PLN

 

4 Komentarze

  1. Fajnie napisane na sam koniec 🙂 Czemu o tym nie mówią w filmach z recenzjami. Nie krytykujesz innych telefonów a wręcz próbujesz zaszyć w świadomości aby nie przepłacać za kilka dodatkowych funkcji dwukrotnie.

  2. Fajnie, że telefony są długo wspierane 🙂 Wahałem się nad Mix 2s ale jednak wolę Mi 8. Takie same parametry 🙂 tam niestety aparat przedni jest na dole :/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*