Wybierz technikum po szkole podstawowej!

Technikum czy liceum

Obecnie po reformie szkolnictwa ówczesne gimnazja przekwalifikowano na szkoły podstawowe. Absolwent kończy 8 – letnią szkołę podstawową i ma do wyboru trzy ścieżki nauczania w szkole średniej:

  • 4-letnie liceum ogólnokształcące
  • 5-letnie technikum
  • 3-letnią szkołę branżową I stopnia
  • 2-letnią szkołę branżową II stopnia

liceum technikum

Można powiedzieć, że są to zmiany kosmetyczne. Zamiast Zasadniczej Szkoły Zawodowej mamy szkołę branżową oraz ze względu na to, że uczymy się rok krócej w podstawówce to mamy rok więcej w szkole średniej. Dla Was uczniów to dobra zmiana. Zwłaszcza dla osób, które chcą pójść do technikum czy liceum.

Bardzo dużo osób wybiera liceum jako dalszą część swojej edukacji gdyż obawia się przedmiotów typowo zawodowych i dodatkowych egzaminów. Kolejnym powodem jest powszechny stereotyp, że do technikum idą słabsi uczniowie przez co poziom nauczania jest mniejszy niż w liceum. Tutaj muszę Was rozczarować kochani. Wcale to tak nie wygląda.

Zgadzam się z tym, że nauczyciele przedmiotów ogólnych takich jak geografia,biologia,polski czy historia kładą mniejszy nacisk na wiedzę z tych przedmiotów ale jest to spowodowane czymś konkretnym. Ty masz uzyskać średnie wykształcenie umożliwiające Ci się dostanie na studia oraz zdać egzamin zawodowych, który upoważnia Cię do pracy w wyuczonym zawodzie. Pamiętaj, że nikt nie broni Ci podejść do nauczyciela i powiedzieć, że chcesz większej wiedzy z danego przedmiotu. Ja coś takiego zrobiłem przy historii. Umówiłem się z Panią profesor, że chce uzyskać większej wiedzy i nie było z tym żadnego problemu. Po prostu oprócz podstawowego podręcznika musiałem korzystać  z innych zasobów literatury.

Co do innych przedmiotów to już zależy jaki zawód sobie wybierzesz gdyż w liceum masz niby rozszerzone przedmioty, które są po to abyś zdawał rozszerzoną maturę. Przy technikum też ale tutaj dodatkowo masz je po to aby bardziej rozumieć swój zawód. Nie wiem czy wiecie ale osoby po technikum przy zawodach technicznych mają zdecydowanie łatwiej na studiach. Nie dlatego, że mają z tego tytułu jakieś przywileje tylko ich wiedzą zdobyta w technikum jest na studiach najczęściej uzupełnieniem i częściowym rozwinięciem. Nie wierzysz? zapytaj kolegę, koleżankę po technikum, którzy wybrali się na studia w tym samym kierunku po technikum.

Technikum otwiera Ci możliwości znalezienia pracy szybciej niż absolwentowi liceum, którym niestety ale musi iść na studia aby mieć zawód. Ty po ukończeniu technikum już go posiadasz i Twoja kariera zawodowa jest już w pewnym etapie ułożona. Posiadasz zawód, możesz iść do pracy(po liceum też możesz oczywiście 🙂 ). Bardziej chodzi i tutaj o różne okoliczności życiowe. Ukończenie technikum daje Ci tak jakby zabezpieczenie zawodowe w przyszłości.

Jak patrzą na to pracodawcy?

Pracodawcy patrzą na to różnie, wszystko zależy od stanowiska. Jeżeli np. szukamy pracy jako informatyk to w początkowej fazie rekrutacji absolwent technikum ma większe szanse na otrzymanie takiej pracy niż absolwent liceum. Późniejsze etapy rekrutacji już weryfikują czy tak jest czy nie.

Ja osobiście polecam Ci po szkole podstawowej wybrać technikum niż liceum. Chyba, że masz już spersonalizowane marzenia zawodowe. Np. zostać lekarzem, tutaj oczywistym jest, że wybierzesz dobre liceum gdzie chemia i biologia będą stały na najwyższym poziomie. 

Osobiście nie znam osoby,która żałowałaby pójścia do technikum, po liceum znam kilka takich osób niestety. I dzisiaj mówią, że jakby mieli jeszcze raz wybierać szkołę średnią wybraliby liceum. Najczęściej są to osoby, które jeszcze nie wiedziały czego chcą od życia i po skończonym liceum obudzili się ze świadomością, że nie wiedzą gdzie szukać pracy i czy w ogóle ją znajdą. Pracę zawsze się znajdzie, nie zawsze taką jaką chcemy!.

4 Komentarze

  1. Uważam, że to też zależy. Ja wolałam iść do liceum, bo i tak planowałam studia – szkoda mi było roku więcej w technikum. I nie żałuję, bo mój zawód totalnie nie wymaga niczego, co dodatkowo dało by mi technikum. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*