Jaką wkrętarkę kupić?

Wkrętarka powinna być w każdym domu. Jest to bezapelacyjnie najbardziej potrzebna rzecz w domu podczas remontu, składania mebli itd. W Internecie mamy bardzo duży wybór wiertarko-wkrętarek. Wszystko zależy jakim budżetem dysponujemy. Ja postaram się podzielić z Wami swoimi wyborami. Nie ukrywam, cały dzień wertowałem, czytałem, oglądałem testy przeróżnych wkrętarek. Praktycznie każda się nadaje ale diabeł tkwi w szczegółach.

Określ przeznaczenie wkrętarki

Przeznaczenie wkrętarki to kamień milowy przy zakupie. Od tego punktu trzeba zacząć i mocno się go trzymać. Nie warto zagłębiać się opiniami z grup FB, bo tam jeden przez drugiego albo jest zachwycony albo nazywa coś zabawką dla dzieci. Trzeba określić priorytet przeznaczenia wkrętarki.

I tak, jeśli wkrętarki szukasz do sporadycznej pracy, to w zasadzie sprawdzi się każda wkrętarka z marketu. Nie oszukujmy się, w marketach są elektronarzędzia do prac przerywanych a nie ciągłych. Wiele osób o tym zapomina. Co to oznacza? Np. Do skręcenia mebli, powieszenia obrazka, półek na ścianie. To nie są prace, które wymagają aż grzania się wkrętarki jak u cieśli, którzy skręcają całe dachy. Dla nich marketowa wkrętarka to strata pieniędzy. I z takich marketowych polecam Parkside jaki?

Modelem nie będę rzucał, bo to się zmienia. Najważniejsze aby miała minimum 12V a najlepiej 18V i akumulator rzędu 2Ah. Przy 12V szukajcie z momentem obrotowym powyżej 30Nm a przy 18V powyżej 50Nm. Dlaczego tak? Wkrętarka musi mieć trochę mocy. Wiele osób o tym zapomina i przeciąża wkrętarki. Wiele razy widziałem jak ktoś gadał na wkrętarkę 14V z momentem 30Nm, że się popsuła po kilku wywierconych otworach w….metalowym profilu. No i wcale się nie dziwie….zabrakło momentu obrotowego, plus pewnie jeszcze doszło złe użytkowanie(dociskanie, zakrywanie dolotu powietrza itd).

Jeśli zaś szukasz wkrętarki bardziej profesjonalnej i wiesz, że używać jej będziesz nader często w różnych sytuacjach to polecam szukać minimum 18V z momentem 50-60Nm. Ja właśnie takie szukałem. Wertowałem i wertowałem. Przeleciałem przez Makita,AEG,Stanley,DeWalt,Metabo,Bosch,Ryobi.

Tutaj warto jeszcze określić puap cenowy. Ja szukałem wkrętarki do 600 zł nowej z baterią. Oczywiście jeśli masz baterię do danego modelu to lepiej kupić samo body. W tym puapie cenowym najwięcej ofert miałem za wkrętarkę Ryobi 18V 50Nm. Jakoś niechętny byłem to tego produktu. Po pierwsze ze względu na brak serwisu. Po drugie nie widziałem(oprócz testów na YT) tego sprzętu w pracy. Wiele osób wypowiada się po długim użytkowaniu, że wkrętarki dają radę, postawiły nie jedną altankę. Ale tak jak mówię, wiele właśnie zależy też od tego jak sami dbamy o sprzęt. Jednemu upadnie a powie, że felerny sprzęt bo iskrzy 😀 ale przez kilka miesięcy przed upadkiem nie iskrzyło….Co tam tego nie powie. I tak ja zastanawiałem się nad Ryboi tak dowiedziałem się, że za produkcję odpowiada jedna firma, która produkuje też wkrętarki AEG. Producent sam określa, że sprzęt Ryobi jest dla amatorów majsterkowiczów, czyli do domu do większych prac się nadaje, a jak w domu się nadaje to i w pracy też da radę. Oczywiście bez przesady z użytkowaniem.

Wiele osób nie polecało wkrętarek Boscha bo się popsuły. Nie wiem, mi się dobrze pracuje na elektronarzędziach Bosch. W tej półce cenowej nie miałem dużego wyboru. Właściwie tylko GSB 180Li i GSR 180. I Co mogę powiedzieć? Dają radę, jedna i druga. A czym się różnią? Jedna ma udar a druga nie. Ten udar….w lekki pustak ok, ale do udarowego wiercenia jest młotowiertarka…Pamiętaj! Skłaniałem się w stronę GSR bo jest tańsze.

Jestem fanem Metabo ale w cenie 600 zł nie miałem co wybierać…to znaczy miałem…samą wkrętarkę bez baterii 😀 a to nie o to chodzi w pierwszym zakupie 😀 Po co mi coś czego nie będę mógł użyć.

Makita? Pracuje na makicie i jest ok ale w przypadku wkrętarek i wpadki z liczeniem ładowań aku…jakoś mi przeszło. Odrzuciłem.

Finalnie zakupiłem wkrętarkę firmy Bosch GSR 180Li 18V 53Nm. W tej cenie to dla mnie słuszny wybór. Zaś jeśli miałbym już baterię z Bosch kupiłbym samo body do ceny 600 zł.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*