Franczyza – dobry pomysł na biznes?

Własny biznes z franczyzną

Własny biznes w mojej głowie siedzi już od kilku lat. Pamiętam jeszcze kiedy siedziałem za biurkiem i spisywałem swoje wszystkie pomysły i każdy z dużą ambicją. Potem były już konkretne pomysły, które analizowałem przez jakiś czas ale zawsze był jeden problem przy ich realizacji – strach, że się nie uda, brak pieniędzy na start. Pewnie nie jeden z Was ma taki problem. Ale w sumie powiecie co to za problem, przecież mogłem wziąć kredyt jeżeli biznes o którym tak dogłębnie myślałem był dobry to inwestycja by mi się zwróciła. No właśnie sęk w tym, że nie wiedziałem, jedynie to, że chce iść na swoje.

Ja czuje, że nie pasuje do pracy na etacie, męczy mnie strasznie słuchanie człowieka który w praktyce nic nie robi tylko się mądrzy a to dlatego, że mi płaci pensje. Druga sprawa i najważniejsza dla mnie – ograniczone zarobki na etacie. Tyle ile da mi szef na umowie tyle będę co miesiąc dostawać mimo, że np. w danym miesiącu zrobię dużo więcej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. Własna firma ma to do siebie, że zarabiasz tyle ile chcesz. Jeżeli chcesz zarabiać dużo to tak rozwijasz firmę aby pozwoliła Ci cieszyć się z wysokich zysków. Czyli krótko mówiąc twoja praca jest przeliczana na Twój zysk.

Idealny dla początkujących

Łatwo się mówi, załóż firmę i będziesz bogaty. Nie, to tak nie działa. Ktoś kto ma smykałkę biznesową może łatwo sobie poradzi z prowadzeniem własnej działalności. Dla osób, które nie wiedzą jak prowadzić firmę a chciałby zacząć zarabiać na siebie polecam model biznesowy zwany franczyzą. Jest on idealny dla przedsiębiorców początkujących. Tutaj nie musimy martwić się o marketing i reklamę naszej firmy gdyż przystępujemy do prowadzenia działalności pod szyldem znanej marki. Dla mnie osobiście to jest duży plus.

Drugim pozytywnym aspektem jest wsparcie firmy matki w każdym etapie naszej działalności.

Przystąpienie do franczyzy nie jest drogą inwestycją. Są firmy które wymagają tylko 10 tyś zł i własny(wynajęty) lokal.  Koszta inwestycji zależą przede wszystkim od branży w jakiej chcemy startować. Nie zawsze jest to 10 tyś zł, bo np w branży gastronomicznej ten koszt jest dużo wyższy. Koszta jakie ponosimy przy takiej współpracy rozkładają się na:

opłatę licencyjną

inwestycję w produkty,lokal

inwestycję w produkty.

To są przykładowe koszta. To jakie ty poniesiesz zależy przede wszystkim od indywidualnej umowy między Tobą a franczyzodawcą.

Ale żeby nie było tak różowo taki model biznesowy ma też swoje wady. Przede wszystkim jesteśmy uzależnieni od franczyzodawcy. Musimy wykonywać postanowienia zapisane w umowie a często jest to np. zaopatrywanie się produkty z hurtowni wyznaczonych przez franczyzodawce, branie udziału w promocjach. Prowadzenie narzuconej kampanii reklamowej.No i przede wszystkim kontrola przez franczyzodawce czy wykonujemy wszystko zgodnie z umową.

Katalog gdzie znajdziesz franczyzę

Podsumowując model franczyzy niweluje do minimalnego stopnia strach przed niepowodzeniem gdyż dostajemy praktycznie gotowe rozwinięte przedsiębiorstwo. W naszych rękach leży tylko znaleźć dobrą lokalizację dla naszego biznesu. Koszta poniesione przy takim biznesie są praktycznie nie duże. Większość firmy zaleca posiadać kapitał opiewający od 50 tyś zł co wcale nie jest dużą kwotą. Jest to dobrym model na pierwszy biznes.

1 Komentarz

  1. Oczywiście, franczyza to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie maja pomysłu na własny biznes. Każdy ma prawo do rozpoczęcia działalności, ale nie każdy posiada dobry pomysł na firmę.

1 Trackback / Pingback

  1. Co zrobić aby poprawić swoją kondycję finansową? - Jak zarabiać i oszczędzać | Kryptowaluty, Firma, Bitcoin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*